автор: Таня Маринова
курс: „Информационни технологии“

1.Място на провеждане на урока:
ОУ „Пейо Кр. Яворов”

2.Учебна дисциплина:
Информационни технологии. „Вмъкване на графични обекти и
анимационни ефекти в компютърна презентация “ е примерна мето-
дическа разработка на урок по информационни технологии в 6 клас.

3.Раздел, по който е урока:
Компютърна презентация

4.Тема на урока:
„Вмъкване на графични обекти и анимационни ефекти в компютърна
презентация”

5.Вид на урока:
Комбиниран урок

6.Софтуер:
Microsoft PowerPoint

7.Ресурси:
Учебно помагало „Информационни технологии “ за 5 кл. на издателство
„Нова звезда”
Учебно помагало „Информационни технологии” за 6 кл. на издателство
„Нова звезда”
Компактдиска към учебника

8.Цели на урока:
8.1. Затвърдяване и разширяване на знанията и уменията на учениците за
възможностите на компютърните системи да представят мултимедийна
информация  пред публика.
8.2. Актуализиране на основните понятия при работа с компютърни
презентации.
8.3. Усвояване на знания и компетенции за вмъкване на графични обекти
и задаване  на анимационни ефекти в компютърна презентация.
8.4. В резултат на обучението учениците трябва да :
работят добре с програмата Microsoft PowerPoint;
да могат да създават компютърни презентации по зададена тема;
умеят да работят с елементите на графичния потребителски интерфейс;
могат да вмъкват анимационна схема в презентация;
да стартират и приключват работа с компютърната система;
да спазват правилата за безопасна работа и коректна експлоатация на
компютърната система.

9.Поняния и термини:
презентация ( presentation )-представяне на информация пред публика с
помощта на специализирани компютърни средства.
слайд ( slide )- една страница,представяща информация на екрана на монитора.
елементи на слайда- обекти (текст,таблица, графика, диаграма и др.),които се  поставят в слайда.

10.Дидактически методи в урока:
Не по-малко важно за реализирането на целите в урока е правилният подбор на дидактическите методи, прийоми и похвати, които гарантират успешното усвояване на знания, умения и навици.Затова тук се спирам на избора на следните дидактически методи:
Словестни- разказ,беседа,инструктаж;
Нагледни- демонстрация, наблюдение;
Практически- самостоятелна работа, упражнение;
Репродуктивни- възприемане, разбиране, приложение;

Разказът използвам в началото и в края на урока, когато давам новите знания с голяма познавателна стойност.
Беседата намира приложение най-вече при актуализиране на старите знания и миналия познавателен опит,като се осигурява естествен преход към новото учебно съдържание.
Тя е най-непосредствения начин на общуване между учител и ученици в хода на учебния процес. Беседата е ефективна,когато въпросите са проблемни и провокират мисленето на учениците.
Демонстрацията и текущия инструктаж подпомагат учителя и улесняват учениците при овладяването на новите знания,умения и наваци.
Самостоятелната работа и практическото упражнение са методи, които служат за затвърдяването на знанията и уменията на учениците. Всяко ново понятие и умение се осмисля чрез многократно повторение и упражнение.
Репродуктивният диалог улеснява учителя при даване на информация за правилно усвояване на новите понятия и операции при преподаване на новия учебен материал.
Всеки педагог знае,че няма универсален метод.Оптималното съчетаване на няколко метода и похвати е подчинено винаги на поставените цели и задачи в урока, на спецификата на учебното съдържание и степента на подготвеност на учениците.

11. Дидактически принципи в урока:
В обучението по информационни технологии се използва общоприетите дидактически принципи, но пречупени през спецификата на този учебен предмет.Съобразно целите и задачите на този урок се налага използването на следните принципи:
Принцип за научност и достъпност.В хода на урока се изисква при възприемане на знанията, да се използват точните научни понятия и термини. Преподава се на научен стил,но съобразен с възрастовите особености на децата.
Принцип за системност и последователност.Този принцип изисква винаги да се  върви от лесното към трудното, от известното към неизвестното, от простото към сложното.Има много тясна връзка с принципа за научност и достъпност.
В хода на урока приложение намират и принципите за съзнателност и активност, принципа за индивидуален подход и принципа за трайност.

Урок Вмъкване на обекти и анимационни ефекти в

компютърна презентация

Раздел от учебната програма
Компютърна презентация
Вид на урока комбиниран Софтуер Microsoft  PowerPoint
Цел на урока:

-Учениците да вмъкват и форматират графични и текстови обекти(картинка,художествен надпис,графична форма).

-Да използват готови анимационни ефекти на ниво слайд.

-Да зададат времетраене на слайд.

Очаквани резултати:

В края на часа се очаква учениците да:

▪ Вмъкват картинка и графична форма-правоъгълник.

▪ Да вмъкват художествен надпис.

▪ Вмъкват ефекти за поява на отделни елементи от слайд.

▪ Съхраняват и зареждат създадена презентация.

Входни знания и умения:

▪Познаване и работа с основните понятия и предназначението на комп.презентация;

▪Въвеждане на текст и вмъкване на символи в слайд и работа с учеб. компактдиск;

▪Избор на дизайн на слайд;

▪Зареждане и запазване на файл в Microsoft PowerPoint;

▪Стартиране и приключване на работа с Microsoft PowerPoint;

Ресурсни материали:

Файл с компютърна презентация на тема „Зодиите в моя клас”,създаден в предишния урок.

Минути Дейност на учителя Дейност на учениците Ресурс
5 -Организационно начало,поздрав

и проверка на присъствието.

-Отговарят на поздрава
10 -Припомняне работата в предиш-

ния час.Стъпките при създаване на.презентацията по зададената тема.

-Стартират файл

6а-7-Zodiac,съхранен в

My Documents.

10 -Обявява темата  на новия урок..Насочва вниманието на учениците към изпълнението на задача1*,

като изисква  изпълнението и.

-Изпълняват задача1. Използват файл

„6а-7-Zodiac” от

My Documents.

20 -Насочва вниманието на учениците към задача2**,като

изисква изпълнинието и.

-Изпълняват задача2.
20 -Насочва вниманието на учениците към задача3*** и изисква нейното самостоятелно изпълнение от учениците. -Изпълняват задача3. Използват файл

Alien от учебния

компактдиск.

10 -Оценява изпълнението на 2 и 3 задачи, коментира налични

грешки и дава препоръки.

-Представят презентациите си по задачи 2, 3

Изслушват учителя.

5 -Задаване на домашна работа-

задача4****

-Записват изискванията

на учителя .

Първи етап: Организационно начало- поздрав към учениците, проверка на пресъствието.
› В предишния урок учениците са си припомнили от изученото в 5 кл. основните понятия и изискванията за създаване на призентация.
› Създали са презентация по зададена тема „Зодиите в моя клас”.
Въвели са текст- наименованията на зодиите,периода, който обхващат.
Вмъкнали са символ, съответстващ на зодията от подпапка Zodiac на
папка Images от учебния компактдиск. Въвели са имената на съученици
от съответната зодия и са избрали дизайн на презентацията си.
› Запазили са създадената презентация под името 6а-7-Zodiac
в My Documents.
Актуализиране на старите знания:
Преди да пристъпи към новото учебно съдържание, учителят под
формата на беседа и дискусия задава въпроси, с които да провери до
каква степен са усвоени старите знания:
Как се отваря нов слайд?
Как въведохте текста- името на зодията?
Как вмъкнахте избрания зодиакален символ?
Как избрахте дизайн на презентацията?
Как съхранихте създадената презентация?
Тази беседа има важно значение за подготовката за усвояването на новото учебно съдържание и ще провокира продуктивното, техническо и творческо мислене в хода на урока по нататък.

Втори етап- Преподаване на новото учебно съдържание.
› Обявяване на новата тема.
Дейност на учителя: Показва предварително изписани на дъската целите на учебната работа през часа. В случая:
да разширят знанията си за компютърната презентация;
да придобият практически умения за промяна на структурата на слайд;
да придобият умения за вмъкване на картинка от Clip Art и избиране на анимационна схема за появата на елементите на слайда;
да усъвършенстват уменията за разглеждане на презентация;
да затвърдят умения за съхраняване и стартиране на презентация.
Методическа бележка: Мотивира учениците за работа като обеснява,че за да бъде по-интересна и атрактивна една презентация при представянето и пред публика, може да се вмъкват различни графични обекти и да се зададат анимационни ефекти за поява на всеки един от елементите на слайдовете.

Дейност на учителя:

Заредете програмата Microsoft PowerPoint.

Заредете презентацията, която създадахте предишния час.

Дейност на учениците: Изпълняват последователно командите:

Start ► All programs ►Microsoft Office ►Microsoft PowerPoint

От меню File › команда Open › От папка My Documents › стартират

Файла “ 6a-7-Zodiac”

Методическа бележка: Учителят обеснява, че в презентацията могат

да се вмъкват изображения както от графична колекция Clip Art,така

и от файл From File.

Дейност на учителя: Насочва вниманието на учениците към задача1

Да вмъкнат картинка от графична библиотека Clip Art,подходяща

за зодията от първия слайд и я разположат вдясно от имената на

съучениците си.

Демонстрира начина на вмъкване, като следва последователността.

От меню Insert › избираме подминю Picture ›посочваме Clip Art;

Появява се помощен панел Select Picture;

С помощта на бутона от поле Search in, избираме картинка от

Office Collection и щракваме върху нея;

Дейност на учениците: Наблюдават работата на учителя и работят

самостоятелно върху поставената задача.

Дейност на учителя: Насочва вниманието на учениците, че могат

да променят размера на картинката с помощта на водачите, които се

появяват в четирите и страни, а местоположението и в слайда, като

я влачат с мишката или чрез командите Copy и Paste.

Дейност на учениците: Работят върху задачата, като многократно

повтарят придобитите умения вмъквайки картини към останалите

слайдове.

Дейност на учителя: Наблюдава изпълнението на задачата от

учениците и при необходимост им помага.

Методическа бележка: Учителят коментира приликата при

разположението, местенето и променянето на размерите на картина,

художествен надпис и графична форма.

Дейност на учителя: Насочва учениците към задача 2

Вмъкване на анимационен ефект за поява на наименованието на

на зодията и избраната картинка от първия слайд.

Методическа бележка: Учителят аргументира необходимостта от

задаване на анимационна схема в компютърната презентация.

Избора на подходящи ефекти при появата на елементи от слайда е

съществен момент за възприемането на съдържателната част от

презентацията.Атрактивните ефекти привличат вниманието на

публиката и открояват същесвените части на представената

информация.

Дейност на учителя: Демонстрира пътя, по който се вмъкват

анимационните ефекти:

От меню Slide Show › се избира подменю Custom Animation;

Избира се елемент от слайда(например-наименованието на зодията)

Отваря се помощния панел и с бутона Add Effect избираме

анимационния ефект, който ще приложим към елемента.

Дейност на учителя:
▪ Заредете програмата Microsoft PowerPoint.
▪ Заредете презентацията, която създадахте предишния час.
Дейност на учениците: Изпълняват последователно командите:

Start ► All programs ►Microsoft Office ►Microsoft PowerPoint
От меню File › команда Open › От папка My Documents › стартират
Файла “ 6a-7-Zodiac”

Методическа бележка: Учителят обеснява, че в презентацията могат
да се вмъкват изображения както от графична колекция Clip Art,така
и от файл From File.
Дейност на учителя: Насочва вниманието на учениците към задача1
› Да вмъкнат картинка от графична библиотека Clip Art,подходяща
за зодията от първия слайд и я разположат вдясно от имената на
съучениците си.
Демонстрира начина на вмъкване, като следва последователността.
▪ От меню Insert › избираме подминю Picture ›посочваме Clip Art;
▪ Появява се помощен панел Select Picture;
▪ С помощта на бутона от поле Search in, избираме картинка от
Office Collection и щракваме върху нея;
Дейност на учениците: Наблюдават работата на учителя и работят
самостоятелно върху поставената задача.

Дейност на учителя: Насочва вниманието на учениците, че могат
да променят размера на картинката с помощта на водачите, които се
появяват в четирите и страни, а местоположението и в слайда, като
я влачат с мишката или чрез командите Copy и Paste.

Дейност на учениците: Работят върху задачата, като многократно
повтарят придобитите умения вмъквайки картини към останалите
слайдове.
Дейност на учителя: Наблюдава изпълнението на задачата от
учениците и при необходимост им помага.
Методическа бележка: Учителят коментира приликата при
разположението, местенето и променянето на размерите на картина,
художествен надпис и графична форма.
Дейност на учителя: Насочва учениците към задача 2

› Вмъкване на анимационен ефект за поява на наименованието на
на зодията и избраната картинка от първия слайд.
Методическа бележка: Учителят аргументира необходимостта от
задаване на анимационна схема в компютърната презентация.
Избора на подходящи ефекти при появата на елементи от слайда е
съществен момент за възприемането на съдържателната част от
презентацията. Атрактивните ефекти привличат вниманието на
публиката и открояват същесвените части на представената
информация.

Дейност на учителя: Демонстрира пътя, по който се вмъкват
анимационните ефекти:
▪ От меню Slide Show › се избира подменю Custom Animation;
▪ Избира се елемент от слайда(например-наименованието на зодията)
▪ Отваря се помощния панел и с бутона Add Effect избираме
анимационния ефект, който ще приложим към е лем ента.

Подобни статии

  • Развитие на информационните системи
    Развитието на информационните системи се разглежда във връзка с развитието и промените в концепцията на информацията. Тип трансакция Техническо средство Област на приложение Продажба на дребно POS терминал, Сензорен екран, Четец на бар код Търговски обекти, супермаркети Осче...
  • Инспектора на обекти (Object Inspector)
    Инспекторът на обекти е в основата на всички действия и манипулации с обектите в Delphi. Прозорецът на Object Inspector съдържа следните елементи: комбиниран панел (Combo box) за избор на обект; страница със свойства (Properties Page) и страница на събитията (Events Page). Страницата със свойствата ...
  • Изкуствени интелигентни агенти. Характеристики, класификация и инструментални средства за тяхното създаване.
    Изкуствените интелигентни агенти са възникнали като част на разпределения изкуствен интелект. Основния интерес към него е свързан със създаване на организации от системи способни на изкуствен живот. Дефиницията за изкуствени интелигентни системи и агенти, която предлагат двамата основоположници Уол...
  • Офис алармена система
    Обяснение на работата на устройството с пълна блокова схема. Съгласно заданието проектираното алармено устройство трябва да се задейства от шест сензора. То трябва да изработва двутонова звукова сигнализация с честоти 950 Hz и 1500 Hz, всяка с продължителност 0,2 s и обща продължителност на сигна...
  • ЛМ IЕЕЕ 802.4 Token Bus
    ЛМ IЕЕЕ 802.4 Token Bus Споделената среда за предаване на данни основно може да се категоризира на два главни вида. Тези два типа са „предавам на всички” (broadcast) и „предавам на следващ”(sequential). В broadcast средата всяка станция може да получава предаваните сигнали. Средат...
  • Hyper-Threading
    Hyper-threading е напредък над super-threading. Hyper-threading (официално наричана Hyper-Threading Technology или HTT) е Intel-патентована технология, използвана за подобряване на паралелните изчисления (извършване на множество задачи наведнъж), извършени на PC микропроцесорите. Процесор с Hyper-th...